
Z jakich książek uczyć się niemieckiego prawniczego?

Co jakiś czas pytacie o książki, z których można się uczyć niemieckiego prawniczego. W porównaniu z angielskim wybór jest naprawdę słabiutki. Ale zawsze można znaleźć jakieś „perełki”. Poniżej 7 pozycji, które uważam za najlepsze i nawet niezbędne:
Od tych książek proponuję zacząć przygodę z niemieckim prawniczym. Są to obowiązkowe pozycje dla wszystkich, którzy chcą się jego nauczyć. Samej autorki nie trzeba przedstawiać, bo to prawdziwy autorytet w dziedzinie niemieckiego prawniczego. Obie książki są zbudowane w podobny sposób. Składają się z kilkunastu działów, z których każdy dotyczy innej gałęzi prawa. Pozycja „Niemiecki język prawniczy w 40 lekcjach” zawiera dodatkowo wzory pism razem z ćwiczeniami, teksty źródłowe i glosariusz. Natomiast w „Übungen in deutscher Rechtssprache“ znajdują się teksty informacyjne – czytanki – dotyczące tematu omawianego w danym dziale.
Książka zawiera zarys budowy niemieckiego systemu prawnego. Większą jej część zawierają teksty. Mimo że są stosunkowo długie, to są napisane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób, nawet dla osoby, która miała niewiele do czynienia z niemieckim prawniczym. Teksty zawierają bardzo dużo słownictwa. Każdy rozdział zawiera również ćwiczenia, są to jednak przede wszystkim pytania do dyskusji, mini-kazusy. W książce znajdziemy niewiele ćwiczeń leksykalnych. Pozycję tą polecam do przerobienia jako następną w kolejności po książkach Pani E.Schwierskott.
Książka dosyć stara, jednak warta polecenia. Jako jedyna dostępna na rynku książka do niemieckiego prawniczego ma ćwiczenia na rozumienie ze słuchu i dołączoną płytę CD. Nagrane teksty mogą być pomocne przy przygotowywaniu się do części ustnej egzaminu na tłumacza przysięgłego. Pod względem tematycznym książka jest podzielona na 25 rozdziałów. Dotyczą one prawa konstytucyjnego, prawa karnego, prawa podatkowego, prawa ochrony środowiska. Brakuje jednak prawa cywilnego i gospodarczego. Drugim dużym plusem są ćwiczenia leksykalno-gramatyczne, bo jest ich całkiem sporo.
Książka jest wprowadzeniem do prawa polskiego w formie podręcznika akademickiego. Zawiera same teksty i wymaga zaawansowanej znajomości niemieckiego prawniczego. Polecam ją dla osób, które chcą poszerzyć słownictwo dotyczące polskiego prawa.
Książka jest przeznaczona dla obcokrajowców, którzy zaczynają studia prawnicze w Niemczech. Pod względem tematycznym skupia się na zagadnieniach z niemieckiego kodeksu cywilnego. Jest obszerna, dosyć trudna, ale za to ciekawa. Zawiera same ćwiczenia dotyczące gramatyki, składni i stylistyki niemieckiego prawniczego, sporo ćwiczeń leksykalnych. Dodatkowo kazusy z propozycjami rozwiązań.
Mała i nipozorna książeczka, która w 10 lekcjach uczy gramatyki i stylistyki niemieckiego języka prawniczego. Każdy rozdział składa się z opisu danego problemu, do którego dołączone są ćwiczenia. Niestety brakuje klucza odpowiedzi.